ריתוך וחיתוך בלהבת גז

נושאי משימה מספר 38001 + 38002

להבת חמצן-אצטילן
להבת הריתוך נוצרת על-ידי הדלקת תערובת של אצטילן וחמצן בנפחים זהים כמעט. השריפה הראשונית (הבלתי מלאה) מתקיימת באיזור הקרוב לגרעין הלהבה, לפי התגובה הכימית הבאה:

 

באיזור המרוחק 3-5 מ"מ מן הגרעין, מגיעה הלהבה לטמפרטורה המקסימלית של  3150C. הטמפרטורה יורדת בהדרגה ככל שהלהבה מתרחקת מאיזור זה.
 בשריפה הראשונה נוצרים הגזים, לפי הנפח:


תוצאת השריפה היא להבה כחלחלה, המהווה את איזור החיזור והוא המתאים ביותר לריתוך. בהמשך השריפה מתרכבים הפחמן החד חמצני והמימן עם החמצן שבאויר, ונוצרות תגובות כימיות שניוניות:

 

 


ללהבה באיזור זה גוון אדמדם (עטיפה). נוסף על פחמן דו חמצני ומים, מכילה הלהבה כאן גם חנקן, שהוא כידוע, מצוי באויר בכמות של 3.78 נפחים על כל נפח חמצן.


את ההרכב הכימי של הלהבה ניתן לשנות לפי הצורך, על-ידי שינוי היחס בין שני הגזים, האצטילן והחמצן.
קיימת להבה ניטרלית, והיא השימושית ביותר למטרות כלליות של ריתוך. השוני בלהבות מתבטא בעיקר בצורת הגרעין. הלהבה שבה קיים עודף החמצן, הגרעין שלה הוא קצר וחד. להבה זו היא מחמצנת והיא מכילה פחמן דו-חמצני, מים ואף חמצן חופשי. משתמשים בה לריתוך סגסוגות המכילות אבץ, כגון – הפליזים.


חימצון האבץ בתוך אמבט ההיתוך מונע את פליטת האדים העשויים להרעיל את הסביבה. לעומת זאת, ריתוך פלדה בלהבה מחמצנת מחדיר לאמבט תחמוצת ברזל וגורע מתכונותיה המכניות של הפלדה. על פני התפר מופיעה התחמוצת בצורת קליפות, המתקלפות עם קירור החומר.

2CO+H2+106500cal

C2H2+O2

20%H , 20%H2 , 60%CO

4CO+202

2H2+202

4CO2

2H2O

קדימה

לתחילת הקורס

אחורה

לרשימת הקורסים