הערכת סיכונים

נושאי משימה מספר 37002 + 37001

לאחר סיום שלב הערכת חומרת הסיכונים והמפגעים שנמצאו – ראה דוגמה (תמונה : צנרת שמן חם וטבלאת הערכה מתאימה)  - ממיינים אותם מהסיכון החמור ביותר אל הסיכון הקל, כשליד כל ציון מציינים את מרכיביו – הסתברות וחומרת תוצאה - כדי שניתן יהיה להחליט במי מהם נטפל קודם. לדוגמה, גורם סיכון שהסתברות התרחשותו = 3 וחומרת הפגיעה = C  יקבל ציון של 2P וגם גורם סיכון שהסתברותו = 2 וחומרת פגיעתו =B יקבל ציון זהה, 2P כלמעשה במקרה השני, למרות הערכתנו שההסתברות נמוכה יותר, תהיה התוצאה המשוערת חמורה יותר. 

 

 

 

השלב האחרון, הינו שלב הבקרה. בשלב זה בוחנים בעלי המקצוע דרכים – יעדי שיפור - שיובילו להורדת רמות הסיכון לרמה קבילה. חשוב לציין שבכל שלב מהתהליך, יש לוודא שגורמי הסיכון הקיימים לא מהווים הפרה של פקודה, חוק או תקנת בטיחות כלשהיא. לדוגמה: גורם סיכון של עבודה מעל 2 מטר חייב לקבל פתרון שמתאים לתקנות העבודה בגובה. חלק מהפתרונות עשוי להימצא בתהליכי העבודה עצמם על ידי שינוי וייעול, לדוגמה - שימוש בכמויות קטנות יותר של חומר מסוכן, סילוק ציוד לא נדרש, החלפה לחומרים שהתגובה הכימית שלהם מסוכנת פחות, החלפה לציוד בעל אמינות גבוהה, שינוי אופי התהליך לתנאים פחות מסוכנים, פישוט תהליכי עבודה כך שימנעו טעויות אנוש. לאחר שנבחר הפתרון הרצוי, יש לבצע הערכה מחודשת כדי לוודא שרמת הסיכון שתתקבל לאחר השיפור תהיה קבילה ומצדיקה את ההשקעה הנדרשת בשיפור (עלות – תועלת). ראה דוגמה בהמשך. 

 

לסכום
אחד האתגרים הגדולים של כל העוסק בבטיחות הינו יצירת סביבת עבודה "נקיה" ממפגעים וגורמי סיכון. זהו תהליך אינסופי הדורש תשומת לב מלאה במשך כל ימות השנה. למרות שהמעסיק לא חייב לבצעו, מהווה סקר סיכונים נידבך חשוב בתהליך זה ואין כל צל של ספק שללא תהליכים אלה ייקשה עלינו ליצור סביבת עבודה בטוחה לעובד. כאמור, ישנן שיטות וגישות שונות לביצוע הסקר, לכל שיטה יש את היתרונות והיסרונות כך שלמעשה אירגון שרוצה לסלק את מירב הסיכונים חייב להשתמש במספר שיטות כדי לזהותן.

קדימה

לתחילת הקורס

אחורה

לרשימת הקורסים