ריתוך וחיתוך בלהבת גז

נושאי משימה מספר 38001 + 38002

חומרי ריתוך

 

 א. תיל ריתוך

החומר המוסף בתהליך הריתוך צריך להיות בעל הרכב דומה לזה של מתכת היסוד, ויש לבחור בתיל מתאים לכל עבודה. 
בהתחשב בעובדה שיסודות מסויימים נשרפים באמבט ההיתוך, יש לבחור בתיל המכיל את היסודות האלה בהתאם להפסדים המשוערים. במקרים רבים, בריתוך פלדות הטעונות חיסום, מבצעים את הריתוך בתיל פלדה רכה ומוסיפים פחמן לאמבט באמצעות להבה מפחמנת. תיל הריתוך חייב להיות ללא נקבוביות, חלק ונקי. כדי למנוע חלודה, מגינים עליו לעתים על-ידי ציפוי דק של נחושת.

 

 ב. תכשירי ריתוך (FLUX) 

לשיפור טיב התפר, משתמשים במקרים מסויימים בתכשירי ריתוך (פלקס) בצורת אבקה או משחה. אחד הגורמים החשובים ביורת בריתוך הוא הסרת התחמוצות המופיעות על פני החומר הטעון חיבור. התחמוצת מקשה על תהליך הריתוך, משום שהיא חודרת לתוך התפר וגורעת מתכונותיו המכניות. תופעה זו אופיינית לתחמוצות שבהן נקודת ההיתוך גבוהה מזו של מתכת היסוד. ולגביהן משמש התכשיר הנוסף כאמצעי כימי להמסתן.

  
בפלדת פחמן, נקודת ההיתוך של המתכת גבוהה מזו של התחמוצת, לכן אין צורך בתכשיר לריתוכה. לעומת זאת, רבה חשיבותו בריתוך יצקת ברזל, פלדות אל-חלד ומתכות צבעוניות. בעיית התחמוצת הינה קריטית במיוחד בריתוך חמרן: נקודת ההיתוך של החמרן היא 658C, ואילו לתחמוצת שלו נקודת היתוך של 2400C.


תפקידו של תכשיר מעולה – ליצור בשעת הריתוך סיגים שאינם מתחברים עם אמבט ההיתוך, אלא צפים עליו ומגינים על החומר המרותך מהשפעת החמצן שבאויר. לאחר התמצקות התפר קל להסירם. בשעת החימום מנקה התכשיר את מתכת היסוד ואת התיל. אולם נדגיש, כי אין בכך תחלף לניקוי מכני של השטחים, שאותו יש לבצע באיזור הריתוך לפני השימוש בתכשיר.


הפלקס נמכר בצורת אבקה יבשה, משחה או כעטיפה של התיל. לריתוך יצקת ברזל אפורה משתמשים בתכשיר בצורת אבקה. מוסיפים אותה לתפר על-ידי טבילת התיל בעת ביצוע הריתוך.


המתכות שלגביהן השימוש בתכשיר הוא הכרחי הן: יצקת ברזל, ארדים ופליזים למיניהם, פלדות אל-חלד, חמרן וסגסוגותיו.

ג. ציוד עזר לריתוך בגזים

נוסף על הציוד הבסיסי, יש צורך בציוד עזר כגון: מצית מיוחד להדלקת הגז, מברשות לניקוי החלודה, צבתות לאחיזת החומר, מלחצות להידוק החלקים ועוד. הרתך זקוק למשקפי ריתוך המסוגלים לסנן את האור וכן לתלבושת מיוחדת להגנת גופו, כגון: כפפות, שרוולים מיוחדים, סינר ועוד.

קדימה

לתחילת הקורס

אחורה

לרשימת הקורסים